Rynek nieruchomości w Polsce - domy, mieszkania. działki

Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Budując dom dbamy o to, by każdy jego element był perfekcyjnie wykonany. Chcemy czuć się bowiem bezpiecznie, a także pragniemy zapewnić to poczucie wszystkim członkom naszej rodziny. O ile jednak prawo narzuca pewne rygory dotyczące bezpiecznego wyposażenia domu, w ustawie nie ma jednego zapisku – dotyczącego instalacji odgromowej. Warto jednak pomyśleć o takim typie zabezpieczenia.

W Polsce co prawda burze występują sporadycznie, czasami jednak są niezwykle gwałtowne i powodują liczne szkody: zrywają dachy, powalają płoty, niszczą uprawy. Zdarza się także tak, iż piorun może uderzyć w dom i spowodować liczne szkody – od zniszczenia sprzętu AGD/RTV, poprzez spalenie budynku (pęknięcia ścian, izolacji, fundamentów) i szkody wyrządzone członkom rodziny. Prąd przechodzi przez ściany domu krętymi ścieżkami, dlatego też trudno określić, jakie szkody może wyrządzić właśnie u nas. Wiadomo jednak, że połączenie prądu i materiałów słabo go przewodzących (drewno, cegła) powoduje wydzielanie dużych ilości ciepła, które w połączeniu z wilgocią powoduje silne uszkodzenia mechaniczne.

Możemy jednak uchronić się od tego typu nieprzyjemnych sytuacji montując w naszym domu odpowiedni system odgromowy. Instalację taką buduje się po to, by stworzyć dla prądu z pioruna taką drogę przepływu, która spowoduje mniejszy opór. Wykonane z metalu zwody (może być to bednarka ocynkowana), będące dobrymi przewodnikami prądu, w połączeniu z przewodami odprowadzającymi i uziomem tworzy idealny system odgromowy. Piorunochron przewodzi prąd i niejako zarządza jego kierunkiem w taki sposób, by uderzenie pioruna nie powodowało uszkodzenia naszego domu, a całą energię oddało ziemi. Tradycyjna instalacja chroniąca przed piorunami, składa się ze zwojów poziomych i pionowych połączonych za pomocą zwojów poziomych i pionowych, które za pomocą przewodów odprowadzających połączone są z uziemieniem. Takimi zwojami należy podłączyć wszystkie wystające elementy naszego domu, czyli dachy, kominy, maszty. Najlepiej do budowy takiego systemu przydaje się stal ocynkowana, miedź, aluminium.

Aktywny system piorunochronny jest z kolei rozwiązaniem bardziej estetycznym, ponieważ obejmuje tylko pionową stronę odgromową i wykorzystuje tylko jeden przewód odprowadzający, który zamontowany jest na dachu niemal w niewidoczny sposób. Montując tego typu instalację nie musimy rozprowadzać siatki po całym dachy, a tylko w jednym miejscu. Oprócz względów estetycznych, system aktywny jest także skuteczniejszy od systemu tradycyjnego, ponieważ daje prądowi krótszą drogę przepływu pomiędzy dachem a ziemią, co zmniejsza szansę pożaru.

Oprócz zewnętrznej ochrony domu, możemy także zabezpieczyć go od wewnątrz. Taki system ochrony nazywa się instalacją przeciwprzepięciową i gwarantuje bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. System taki chroni nas nie tylko przed ewentualnym uderzeniem pioruna w nasz dom, ale także chroni naszą posesję w przypadku uderzenie pioruna w sąsiedztwie naszego domu. System przeciwprzepięciowy polega na zbudowaniu wewnętrznej sieci połączeń wyrównawczych, rozdzielnicy elektrycznej metalowych powłok kabli, metalowych rur wchodzących do budynku, połączeń wyrównawczych i uziomu z szyną główną. System obejmuje także instalację ochronników napięć, które w razie uderzenia bezpiecznie przyjmą falę przepięciową od odprowadzają prąd do uziomu, a nie do instalacji.

Warto więc zabezpieczyć swój dom przed niespodziewanymi przypadkami, ponieważ systemy instalacyjne mogą uchronić życie nasze i naszych bliskich.