Rynek nieruchomości w Polsce - domy, mieszkania. działki

Jak montować instalacje grzewcze?

Jak montować instalacje grzewcze?

Kiedy zbliża się jesień, a za oknem robi się szaro, najprzyjemniejszym momentem dnia jest wieczór w domu. Temperatura na zewnątrz jest niska, a my nie musimy nigdzie wychodzić. Możemy zrelaksować się na kanapie w ciepłym pokoju. Nie ulega wątpliwości, że w naszym kraju tych kilka godzin wieczornego relaksu wygląda tak samo przez większość roku. Sezon grzewczy zaczyna się już jesienią, a kończy wczesną wiosną. Na ogrzanie pomieszczeń domowych (ale również tych w pracy) wydajemy niemało pieniędzy. Dlatego też coraz większą wagę przywiązujemy do systemów grzewczych, ich rodzaju, sposobu montażu i nowoczesnych rozwiązań cieplnych, które pozwalają zaoszczędzić jak najwięcej energii w trosce o środowisko.
Montaż instalacji grzewczych nie jest prosty i wymaga kontroli osoby doświadczonej i posiadającej odpowiednie kompetencje. Cały system cieplny musi być skrupulatnie zaplanowany wraz z planem architektonicznym budynku. Zależy bowiem nie tylko od wielkości powierzchni przeznaczonej do ogrzania, ale również lokalizacji poszczególnych pomieszczeń. Cały proces planowania instalacji jest wyzwaniem logistycznym. Jeżeli nie mamy kwalifikacji, nie powinniśmy się za to zabierać samodzielnie. Przed zaplanowaniem systemu ogrzewania domowego lub biurowego musimy znać jego przyszłe przeznaczenie. Cały układ musi być bardzo dobrze zintegrowany i zależny od wysokości oraz grubości ścian, lokalizacji okien oraz drzwi, dachu, szczelności i zastosowania każdego pomieszczenia z osobna.
Sprawą pierwszorzędną jest dobór kotła, który stanowi źródło ciepła w danym budynku. W tym przypadku musimy dobrać jego moc grzewczą, a więc również jego wielkość do rozmiarów powierzchni przeznaczonej do ogrzania. Ta ważna decyzja wpływa w okresie późniejszym na jego eksploatację i żywotność. Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze, powinniśmy idealnie dopasować urządzenie do wszystkich pomieszczeń, a także przewidywanej liczby grzejników oraz całego systemu instalacyjnego. Kocioł nie może być ani za mały, ani za duży w stosunku do przeznaczonej powierzchni. Jeżeli jest zbyt mały, będzie pracował zbyt intensywnie, zużywając się szybciej niż przewiduje to producent. Z kolei jeśli dobierzemy za duży kocioł może wystąpić zagotowanie się wody i nadmierny osad ze smolistej substancji. Najlepiej zorientować się już na początku, które kotły nadają się do naszego domu. Pomocą w tym momencie stają się strony firm z branży grzewczych, takie jak http://www.sjsgroup.pl/wiecej,463.html. Dzięki nim nie wychodząc z domu możemy wybrać odpowiednie dla siebie urządzenia grzewcze.
Montaż instalacji grzewczych powinniśmy rozpocząć od zapoznania się z przepisami prawnymi, które ustalane są w celu zwiększenia bezpieczeństwa ich użytkowników. Instalacja grzewcza powinna być otwarta, co znaczy, że układ, w jakim montowany jest kocioł nie jest układem zabudowanym. W przeciwnym razie odcięcie zasilania prądem może spowodować poważne uszkodzenia przez nie odbieranie przez urządzenia ciepła i zbyt wysokie ciśnienie wody. Układ zamknięty uniemożliwia bowiem w tym przypadku uruchomienie pompy. Montaż instalacji grzewczych może przebiec prawidłowo tylko pod warunkiem, jeżeli w budynku przeznaczonym do ogrzania znajduje się wyznaczone miejsce na źródło systemu cieplnego, czyli dla kotła. Urządzenie to nie może zostać zainstalowane w dowolnym miejscu, ponieważ jego praca polega na przetworzeniu energii cieplnej, co wiąże się z niebezpieczeństwem dla użytkowników. Kotłownia powinna być zatem osobnym pomieszczeniem, w którym panuje optymalna temperatura i które nie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci, płomieni i wiatru. Podłoga w kotłowni powinna być wypoziomowana, aby urządzenie mogło zostać stabilnie zainstalowane na jej powierzchni. Oprócz tego pomieszczenie to musi posiadać dwa istotne otwory instalacyjne umieszczone po dwóch przeciwległych stronach kotła. Otwory te to urządzenia wentylacyjne, z których jedno odprowadza powietrze, a drugie stanowi niezbędny nawiew. Powinny mieć one średnicę lub wysokość i szerokość o wielkości piętnastu centymetrów. Nawiew musi być umieszczony bezpośrednio nad podłogą, a wywiew pod sufitem, powyżej kotła. Montaż instalacji grzewczych dotyczy również samego komina. Komin jest elementem, do którego kocioł podłączony jest za pomocą czopucha w jego wnętrzu. Bardzo ważna jest odpowiednia wysokość komina oraz to, że nie powinien być niższy niż najbardziej wysunięte w górę elementy dachu. Nie powinniśmy zatem ograniczać odpływu dymu z komina żadnym wyższym elementem wokół niego. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć z którego kierunku będzie wiał wiatr. Zatrzymanie dymu powoduje jego powrót i występowanie sadzy na elementach konstrukcyjnych, a nawet zadymienie pomieszczeń.kaloryfer
Jeżeli zależy nam na prawidłowym działaniu całego systemu cieplnego, musi on być odpowiednio zintegrowany. Każda poszczególna część instalacji zależna jest od innych oraz od całości. Ale sam prawidłowy i dokładny montaż instalacji grzewczych nie wystarczy. Wiele zależy bowiem od samych użytkowników, od intensywności eksploatacji oraz konserwacji kotła i grzejników. Nie możemy zapominać o cotygodniowym czyszczeniu kotła, oraz dokładnym czyszczeniu całej instalacji po zakończeniu każdego sezonu grzewczego. Musimy zatem oczyścić instalację oraz zakonserwować ją przed następnym okresem jesienno-zimowym.
Najważniejsza część instalacji grzewczej, czyli kocioł to źródło ciepła. Wyróżniamy kotły olejowe, gazowe, gazowo-olejowe, duże kotły przemysłowe, a także kotły gazyfikujące. Każdy z nich różni się pod względem sposobu eksploatacji oraz paliwa. Rodzaj kotła dostosowujemy do wielkości powierzchni i naszego portfela. Najważniejsze jest zatem dopasowanie do własnych wymagań i potrzeb domu lub pomieszczeń o dowolnym innym zastosowaniu. Piece są również dostosowywane do konkretnego klimatu. Możemy również podzielić kotły ze względu na stan skupienia paliwa, na przykład stałe, ciekłe i gazowe. W Polsce dostępne są również urządzenia, których paliwo stanowią zrębki, pellet lub biomasa. Kotły podzielić można także ze względu na materiał wykonania obudowy, czyli na żeliwne i stalowe. Montaż instalacji grzewczych w każdym przypadku jest inny i wymaga wysokich kompetencji instalatora. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo budynku oraz przyszłych użytkowników.